Kosiarki bijakowe

Kosiarki bijakowe są jednymi z najwszechstronniejszych urządzeń do obsługi terenów zielonych. Pozwalają m.in. na szybkie i wygodne koszenie trawy, także w miejscach bardzo silnie zachwaszczonych. Mogą być stosowane na terenach zaniedbanych, nierównych i obfitujących w zalegające gałęzie lub opadłe liście. Kosiarek bijakowych można używać także w sadach oraz przy obsłudze nieużytków lub dawno niekoszonych łąk, np. na terenach zalewowych.

Dostępne rodzaje kosiarek bijakowych

W naszej ofercie są dostępne różne rodzaje kosiarek bijakowych. Mamy znakomite maszyny od sprawdzonych producentów. Dostarczamy sprzęty firm Mulag, Orsi, Humus oraz Ferri. Kosiarki bijakowe są wytwarzane w różnych wariantach. Jedną z najliczniejszych grup stanowią urządzenia montowane na ciągnikach rolniczych i traktorach komunalnych, napędzane za pomocą WOM-u. Produkowane są także m.in. kosiarki przeznaczone do montażu na koparkach kołowych oraz samochodach ciężarowych. W przypadku ciągników zwykle są to urządzenia montowane na TUZ lub rzadziej ciągane, z własnym podwoziem kołowym. Najczęściej spotyka się kosiarki bijakowe z zespołem tnącym umieszczanym z tyłu lub z boku urządzenia, a także na wysięgniku hydraulicznym. Ten pierwszy rodzaj jest zwykle stosowany przy obsłudze miejskich trawników, nieużytków lub zastosowań rolniczych. Sprzęt na wysięgniku jest najczęściej wybierany do utrzymania dróg.

Zalety kosiarek bijakowych

Wielką zaletą kosiarek bijakowych jest to, że radzą sobie z rozdrabnianiem także grubszych elementów. Mogą bez problemu usuwać nawet większe chwasty, siewki lub niewielkie drzewka. Kosiarki bijakowe mogą rozdrabniać nawet kilkucentymetrowe gałęzie. Są powszechnie używane do wycinania zarośli. Bardzo chętnie sprzęt tego rodzaju jest również używany przez rolników, m.in. do oczyszczania ściernisk po kukurydzy.
Kosiarki bijakowe są bardzo często używane przez firmy komunalne, a także świadczące usługi związane z utrzymaniem dróg. Dzięki swej bardzo wytrzymałej budowie mogą być wykorzystywane przy koszeniu poboczy dróg, rowów, a także okolic kanałów. Ich wielką zaletą jest także to, że pozwalają na dokładne mulczowanie ścinanego materiału.

Zasadza działania kosiarek bijakowych

Zasada działania kosiarek bijakowych opiera się na elemencie tnącym, umieszczonym równolegle do podłoża. Kosiarki bijakowe wykorzystują wał, do którego są mocowane noże bijakowe lub młotki. Wał tnący współpracuje z wałem lub kółkami kopiującymi, które pozwalają na dopasowane całej głowicy do rzeźby terenu w danym miejscu. Element tnący obraca się dzięki mocy przekazywanej z ciągnika za pomocą WOM-u, są także konstrukcje, które wykorzystują napęd hydrauliczny. Dzięki różnym rodzajom zębów mocowanych zwykle spiralnie wzdłuż wału istnieje możliwość obsługi różnych rodzajów podłoża i roślinności.